Renginio įgarsinimas: kas, kaip ir už kiek?

Įgarsinimas – vienas svarbiausių renginio elementų, kuris gali sugadinti net ir patį geriausią renginį. Dėl šios priežasties įgarsinimui svarbu skirti ne ką mažiau dėmesio ir jėgų nei renginio turiniui ar scenografijai. Deja, kartais nusprendžiame šiek tiek pataupyti (laiko ar pinigų – nesvarbu) ir… turime piktus lankytojus, šūsnį neigiamų komentarų internete, sugadintą įvaizdį. Apie įgarsinimo subtilybes kalbamės su šios srities asu, bendrovės „Seven Live“ techniniu projekto vadovu Kastyčiu Šliužu.

Nuo ko priklauso renginio įgarsinimo kaina?

Sudedamų dalių čia yra labai daug. Įgarsinimo kainą lemia erdvės dydis, renginio trukmė, jo pobūdis ir, žinoma, atlikėjo ar grupės reikalavimai.

Kaip vieną iš sudedamųjų dalių minite erdvės dydį. Ar įgarsinimo kaštai priklauso tik nuo erdvės dydžio ar tam įtakos turi ir konkrečios erdvės subtilybės?

Kaštus visgi labiau veikia erdvės dydis. Didesnė erdvė paprastai reiškia, kad renginyje bus daugiau žmonių ir geram garsui užtikrinti reikės daugiau garso įrangos. Pavyzdžiui, Vilniaus „Siemens“ arenoje, kur man tenka daugiausiai dirbti, vykstančius renginius įgarsinti kainuoja tiek pat, kiek ir kitas panašias renginių erdves, tačiau arena turi kitą didelį privalumą – čia viskas padaryta, kad kokybiškai pasiruošti renginiui būtų galima patogiai ir greitai. Kai renginio tvarkaraštis įtemptas, tai ypač svarbu. Be to, kuo greičiau viskas paruošiama, tuo trumpesniam laikui reikia nuomotis erdvę.

„Siemens“ arena renginių organizatoriams sezono pradžioje pristatė naują erdvę „Cozy by Siemens arena“. Ar šios erdvės įgarsinimas kainuoja pigiau nei visos arenos?

Taip, „Cozy by Siemens arena“ erdvėje telpa iki 4 tūkst. žmonių, kai visoje „Siemens“ arenoje renginį gali stebėti ir iki 12,5 tūkst. žiūrovų. Naujoji erdvė

sudaro apie 45 % viso „Siemens“ arenos dydžio. Be to, „Cozy by Siemens arena“ erdvėje renginio publika sėdi tiesiai prieš sceną, todėl garso papildomai nereikia nukreipti į šonus ar aukštesnius arenos lygius. Tai labai mažina reikiamos garso įrangos kiekį ir, žinoma, įgarsinimo sąmatą. Mano skaičiavimais, „Cozy“ erdvę gyvam grupės pasirodymui galima įgarsinti ir už 2000 eurų. Aišku, priklausomai nuo atlikėjo reikalavimų, ši suma gali būti ir didesnė. Šioje erdvėje kokybiškai įgarsinti konferenciją ar seminarą kainuos dar pigiau – nuo 1500 eurų.

Visuomet norime ir siekiame sutaupyti, ar įgarsinant renginį tai įmanoma?

Taupyti įmanoma tik mažinat garso kokybę, o tai tikrai nėra geras sprendimas. Kad ir koks renginys būtų, visuomet svarbiausia – patenkintas jo dalyvis, todėl reikia maksimaliai stengtis, kad jis toks ir būtų.

Kokias klaidas įgarsindami renginius dažniausiai daro Lietuvos organizatoriai?

Turbūt bene dažniausiai pasitaiko dvi klaidos. Organizatoriai vis dar dažnokai tinkamai neįvertina erdvės arba, siekdami sutaupyti, renginio įgarsinimui pasitelkia nepatyrusius specialistus. Geriausias būdas šių klaidų išvengti – samdyti darbo patirtį konkrečiose erdvėse turinčius specialistus. Tuomet ir mažiau galvos skausmo organizatoriui, ir patenkintas renginio lankytojas.

lt en